“Visapkārt saka: “Ieklausies sevī! Ieklausies sevī!” Bet kā lai es to izdaru?! Tu esi psihologs, pasaki man!”
Reiz mana atbilde bija gaužām vienkārša: “Noliec malā TikToku!” “Ā, paldies, es visu sapratu.” 🙂
Ko tad īsti nozīmē “sadzirdēt sevi”? Saklausīt savas domas, emocijas, jūtas, pārdzīvojumus, vēlmes, idejas, savu “iekšējo balsi”.
1. Pirmais noteikums patiešām ir atbrīvoties no visiem “trokšņiem”, kuri traucē mums sadzirdēt sevi. Atslēgties no visas milzīgās informācijas jūras, kura nemitīgi cenšas piekļūt mūsu prātam. Reizēm tas notiek ar mūsu pašu mīļu atļauju, reizēm viltīgi un nemanāmi citi cenšas piesaistīt mūsu uzmanību un mūs ietekmēt. Nolieciet malā telefonu! Izslēdziet datoru, TV, radio! Atsakieties no grāmatu un žurnālu lasīšanas! Ievērojiet informācijas gavēni – atsakieties uz kādu brīdi no visas informācijas, kura nāk no ārpasaules.
2. No rīta pēc pamošanās pievērsiet uzmanību savām domām! Reizēm mēs miegā saņemam atbildi uz saviem neskaidrajiem jautājumiem iepriekšējā dienā, risinājumus problēmām, uzdevumiem. Reizēm mēs vienkārši pamostamies ar kādu atklāsmi, domu vai pārliecību. Ir vērts to saklausīt, pamanīt un pierakstīt. Atvēliet šim procesam 3-5 minūtes katru rītu!
3. Otrā lieta, ko es pati daru pēc pamošanās – atsaucu atmiņā savus sapņus un pierakstu tos. Ir periodi, kad sapņi rādās bieži, un ir periodi, kad tie nerādās nemaz. Savu sapņu pierakstīšanu es praktizēju jau vairākus gadus un plānoju drīzumā uzrakstīt atsevišķu rakstu par šo.
4. Dienas laikā atvēliet laiku un vietu, ko pavadīt pašiem ar sevi. Tad izvēlieties kādu no praksēm, kuras var palīdzēt Jums sevi sadzirdēt. Dažas no tām es aprakstīšu turpinājumā.
5. Lielisks veids, kā sadzirdēt sevi, ir doties pastaigā pie dabas. Pilsētas vidū nākas izvēlēties parkus vai salīdzinoši klusākas ieliņas. Sportiski cilvēki staigāšanas vietā izvēlas skriešanu. Pastaigas / skriešanas laikā prāts un emocijas nomierinās, oma uzlabojas, problēmām sākam saskatīt risinājumus. Nez no kurienes atnāk pašpārliecība, uzmundrinājums, problēmu izpratne, plašāks skats uz dzīvi, atbildes par to, kā rīkoties kādā konkrētā situācijā.
6. Man bieži vien daudz atbilžu atnāk, kausējot ugunī stiklu un veidojot pērles. Citiem tas ir darbs ar koku, metālu, mālu, tekstildarbi, remontdarbi u.tml.. Tā var būt zīmēšana vai gleznošana, tēlniecība, muzicēšana, komponēšana, dejošana, dzejas vai prozas rakstīšana vai jelkāda cita radoša nodarbe.
7. Dienasgrāmatas rakstīšana. Vēstuļu rakstīšana tuviem cilvēkiem.
8. Man šķiet lieliska prakse katru dienu vienu stundu pavadīt, vienkārši domājot.
9. Parunājiet ar labu draugu vai mīļu tuvinieku! Reizēm mēs paši sevi varam sadzirdēt labāk, kad savas domas vai emocijas izklāstam kādam citam.
Ir, protams, vēl daudz citu veidu, kā sadzirdēt sevi. Katram no mums izveidojas savi labākie paņēmieni, kā to izdarīt.
Ļoti ceru , ka šis Jūs iedvesmos ieklausīties pašā galvenajā cilvēkā, kuru Jums vajadzētu sadzirdēt – sevī.